Menu

Yardım

Sorularınız için https://aosdestek.anadolu.edu.tr/soru-sor adresinden bize ulaşabilirsiniz.

Akadema'ya Kayıt Olma ve Sisteme Giriş

Akadema derslerine ulaşmak için (https://canvas.anadolu.edu.tr/) adresinden giriş yapabilirsiniz. Anadolu Üniversitesi kullanıcı bilgileriniz varsa, bu adreste yer alan “Kullanıcı Adı (Eposta)” alanına @anadolu.edu.tr uzantılı e-posta adresinizi yazdıktan sonra çıkan ekrana şifrenizi girerek seçmiş olduğunuz derslere ulaşabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi kullanıcı bilgileriniz yoksa ve daha önce adınıza herhangi bir hesap açıldıysa, https://canvas.anadolu.edu.tr/ adresinde “Kullanıcı Adı (Eposta)” alanına sisteme kayıt olduğunuz e-posta adresiniz ve şifrenizi girerek seçmiş olduğunuz derslere ulaşabilirsiniz.

Daha önceden açılmış hiçbir kaydınız yoksa aşağıdaki adımları takip ederek ders kaydınızı kendiniz yapabilirsiniz.

 1. https://canvas.anadolu.edu.tr/ adresine gidin.
 2. "Devam Et" düğmesine tıklayın.
 3. "Anadolu Üniversitesi kullanıcı hesabınız yoksa; Akadema derslerini seçerek hesap oluşturmak için tıklayın." bağlantısına tıklayın.
 4. Açılan sayfada kutucuğa kaydolmak istediğiniz ders ile ilgili anahtar kelime yazın (örneğin; Ekonomi). "Yalnızca kaydolunabilir dersler"i seçtikten sonra "Ara" düğmesine tıklayın.
 5. Anahtar kelime ile ilgili gelen derslerden kayıt olmak istediğinizin üzerine tıklayın.
 6. Sağ üstte yer alan "Bu Derse Katıl" düğmesine tıklayın.
 7. "Kullanıcı Adı (Eposta)" bölümünün sağındaki kutucuğa sık kullandığınız ve güncel bir e-posta adresinizi yazın ve “Yeni bir kullanıcıyım (Şifrenizi oluşturmak için eposta adresinize gelen bağlantıya tıklayınız)” ifadesini seçin.
 8. "Tam Ad" alanına ad ve soyad bilgileriniz yazdıktan sonra sağ alttaki "Derse Kayıt Ol" düğmesine tıklayın.
 9. Karşınıza çıkan sayfada sağ üstte "Derse Git" düğmesine tıklayarak dersinizin içeriklerini görebilirsiniz.
 10. Sistemdeki bildirim ve duyurulardan haberdar olabilmek için kayıt esnasında belirttiğiniz e-posta adresinize gönderilmiş onay e-postası ile hesabınızı doğrulamanız gerekmektedir. Eğer e-postaya ulaşamadıysanız, gereksiz klasörünü kontrol edin.

UYARI:Daha önce tarafınıza tanımlanmış olan kullanıcı bilgisi mevcut ise ve siz farklı bir hesapla yeniden sisteme kayıt olursanız önceki hesabınıza tanımlanmış olan dersleri yeni hesabınızda göremezsiniz.

Ders Ekleme

AKADEMA'dan ders seçimi için;

 1. https://canvas.anadolu.edu.tr/ adresinden sisteme giriş yaptıktan sonra sol tarafta koyu gri zeminli Genel Gezinme menüsünde “Akadema Dersleri” bağlantısına tıklayın.
 2. Açılan sayfada kutucuğa kaydolmak istediğiniz ders ile ilgili anahtar kelime yazın (örneğin; Ekonomi). "Yalnızca kaydolunabilir dersler"i seçtikten sonra "Ara" düğmesine tıklayın.
 3. Ders bilgisinin yer aldığı kutuların sağ altındaki “Bu Derse Katıl” düğmesine tıkladıktan sonra sırasıyla sağ üstte yer alan “Derse Kaydol” ve “Derse Git” butonlarına tıklayarak derse kaydınızı tamamlayın.

Ders Silme

Eğer bırakmak istediğiniz bir ders bulunuyorsa ilgili dersin sayfasını açtıktan sonra ekranın sağ üst kısmında bulunan "Bu Dersi Bırak" düğmesine tıklamanız gerekmektedir. Bu düğmeye tıkladıktan sonra açılan ekranda tekrar "Bu Dersi Bırak" düğmesine tıkladığınızda, ders listenizden çıkacaktır.