Doğal Eczane

Günümüzde sentetik ilaçların yan etkilerinden sakınmak amacıyla doğal ilaçlara ilgi artmış buna paralel olarak Tıbbi bitkilerin kullanımı artmıştır.

Doğrudan doğruya bitkinin çeşitli kısımlarının veya onlardan elde edilen etkili maddelerin dahilen veya haricen insan ve hayvanlarda görülen hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkilere Tıbbi Bitki denir. 

Bu ders kapsamında basit rahatsızlıkların (Soğuk algınlığı) semptomatik tedavisinde evde hazırlanabilecek bitkisel ilaçlardan bahsedilecektir. Bu bitkisel ilaçların hangi amaçla kullanılacağı, hazırlama şekilleri, potansiyel zararları ve tehlikeleri vurgulanacaktır. Ihlamur, Nane, Adaçayı, Hatmi, Öksürükotu, Ekinezya, Kekik evlerde ençok kullanılan bitkilerdendir ve öncelikle bu bitkiler incelenecektir.

Hafta 1: Tıbbi bitkilerin tarihçesi, Dünya'da ve Türkiye'de tıbbi bitkiler, Tıbbi bitkilerde dikkat edilmesi gereken konular, Bitkisel çayları hazırlama yöntemleri
Hafta 2: Tilia sp. (Ihlamur) ve Mentha sp. (Nane) etkileri, hazırlama şekli
Hafta 3: Salvia sp. (Adaçayı) ve Kekik, etkileri, hazırlama şekli
Hafta 4. Althea officinalis (Hatmi), Tussilago farfara (öksürük otu) ve Echinacea sp. (Ekinezya) etkileri, hazırlama şekli

Ders Süresi: 
Ders Türü: 
Ders Dili: 
Pazartesi, Ekim 2, 2017
Doçent Dr.
Yavuz Bülent
KÖSE
Araştırma Görevlisi
Nagehan
SALTAN