Menu

Hakkımızda

AKADEMA, dileyen herkese nitelikli öğrenme imkanı sunmayı amaçlan Kitlesel Açık Çevrimiçi Ders (KAÇED) platformudur. Bu platform, Anadolu Üniversitesinin 34 yıllık Açıköğretim deneyiminin bir ürünü olarak hiçbir ön koşul olmadan herkesin ücretsiz katılarak bilgi, beceri ve tutum kazanabileceği dersleri içermektedir.

AKADEMA'da Rehber Gözetimli ve Bireysel olmak üzere iki tür ders bulunmaktadır. Katılımcılar her iki ders türünde de tüm ders içeriklerine diledikleri yerde ve zamanda erişebilmektedirler.

Rehber Gözetimli derslerde, önceden belirlenmiş tarih aralıklarında dersin öğretim üyesi ile iletişim kurulabilmektedir. Bu derslerde beklenen görevleri belirlenen tarih aralıklarında gerçekleştiren katılımcılar Ders Tamamlama Belgesi almaya hak kazanır. Ders Tamamlama Belgeleri katılımcılara elektronik olarak (pdf formatında) ulaştırılır. Basılı belge gönderimi yapılmamaktadır.

Bireysel derslerde, öğretim üyesi ile herhangi bir iletişim söz konusu değildir. Katılımcılar bu derslerin içeriklerine diledikleri zaman erişebilir ve kendi kendilerine öğrenme gerçekleştirebilirler. Bireysel derslerde katılımcılara Ders Tamamlama Belgesi verilmemektedir.

Dersler, Anadolum eKampüs üzerinden yürütülmektedir. AKADEMA'dan ders almak isteyen kullanıcıların https://ekampus.anadolu.edu.tr/ adresinden sisteme kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Kayıt, ders ekleme ve ders silme ile ilgili işlemler hakkında ayrıntılı bilgiye Yardım sayfasından ulaşabilirsiniz. Ders seçimi ve ders bırakma işlemleri de yine Anadolum eKampüs Sisteminden gerçekleştirilmektedir. Dersler seçildikten sonra, ders içeriklerine ulaşabilmek ve dersin öğretim elemanı ile iletişim kurabilmek için Anadolum eKampüs Sistemi kullanılmaktadır. Açılan derslerin içeriklerine yılın her günü 7 gün 24 saat erişilebilmekte, ancak Rehber Gözetimli derslerin öğretim elemanları ile sadece yıl içerisinde belirtilen sınırlı zamanlarda iletişim kurulabilmektedir.

TARİHÇE

  • 2014 - Alt yapı çalışmaları
  • 2015 - 7 ders ile hizmete başladı. 2500 kişi kayıt yaptırdı. 41 katılımcı, aldıkları dersleri başarıyla tamamladı.
  • 2016 - Toplam ders sayısı 44'e ulaştı.
  • 2017 - Farklı kategorilerde yeni dersler açıldı. Kategori sayısı 13’e ve toplam ders sayısı 58’e yükseldi. Kayıtlı 47.705 katılımcıya ulaşıldı. Toplam 1.192 Ders Tamamlama Belgesi verildi.
  • 2018 -

 

Rehber Gözetimli dersler 05 Kasım 2018tarihinde başlamıştır.

Rehber Gözetimli derslerden "Haydi Çello Öğrenelim 1" dersi 19 Kasım 2018tarihinde başlayacaktır.