Website Logo
Şiir Okumak ve Yazmak
Fiyat : Ücretsiz

Dersin Tanımı

Günümüzde “edebiyat” denince aklımıza hemen şiir, roman, hikaye, drama, masal ve buna benzer bir çok örnek gelmekle beraber, özellikle ülkemiz gibi sözlü edebiyatın çok güçlü olduğu yerlerde her zaman “şiir” ön planda yer almaktadır. “Az kelime ile çok duygu ve düşünce ifade etme sanatı”, olarak tarif edebileceğimiz “şiir sanatı” dersimizin ana konusudur.
Şiir Okumak ve Yazmak başlıklı ders kapsamında bir şiirde olması gereken özelliklerden başlayacağız; sonra günümüzde günlük gazete ve dergilerde yayınlanan şiirlerden örnekleri değerlendireceğiz; daha sonra da kendimiz şiir yazmayı deneyeceğiz. Bunları kendi aramızda tartışarak tüm konular bittikten sonra kendi yazdığımız şiirleri derleyerek onları Anadolu Üniversitemizin yayınları olarak basarak tüm Türkiye’deki okuyucularla buluşturmayı planlıyoruz.

Toplam 4 hafta süreli bu dersimiz sonunda karşılaştığınız şiirleri edebi çerçevede uygun biçimde okuma ve kurallara uygun şiir yazabilme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmaya çalışacağız. Dersimiz, öğretim elemanı ile yoğun etkileşim kurarak gerçekleştireceğiniz yapıdadır. Bu etkileşimler haftada bir eşzamanlı (sanal sınıf) diğer zamanlarda dilediğiniz yer ve zamanda iletişim kurmanızı sağlayacak biçimde eşzamansız gerçekleştirilecektir. Aşağıda ders planını bulabilirsiniz:

Hafta 1:
Tanışma (Eşzamanlı)
İyi Şiirin Özellikleri (Eşzamansız)
Haftanın kapanışı (Eşzamanlı)

Hafta 2:
Şiir okuma uygulaması (Eşzamansız)
Haftanın kapanışı (Eşzamanlı)

Hafta 3:
İyi şiir yazmaya başlangıç (Eşzamansız)
Haftanın kapanışı (Eşzamanlı)

Hafta 4:
Şiir yazma uygulaması (Eşzamansız)
Haftanın ve Dersin Kapanışı (Eşzamanlı)

Rehber Gözetimli
Türkçe